Projekt „Jestem artystą”

    W roku szkolnym 2017/18 w Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie powstał pomysł na realizację projektu „Jestem artystą!” . Projekt ten zaistniał w związku z wielką potrzebą przeciwdziałania wykluczeniu osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pragniemy pokazać jak twórczy i inspirujący potrafią być nasi Uczniowie.
Jest naszym marzeniem by przedstawić młodych twórców z tej najlepszej i najszczęśliwszej strony. Chcemy by byli kojarzeni tylko z wykonywanymi przez siebie pracami, z radością twórczą, która im przy tym towarzyszy. Pragniemy by choć przez chwilę zachwycił się Nimi Świat i przybliżył się do Nich poprzez wspólne tworzenie i oglądanie dzieł.
Projekt polega na zaangażowaniu uczniów ZSS nr 14 w wykonanie prac plastycznych o różnorodnej tematyce i w różnych technikach. Prace te zostaną przedstawione profesjonalnym artystom plastykom, którzy zgodnie z własnymi preferencjami wybiorą te, które okażą się dla nich najbardziej inspirujące. W odpowiedzi na prace uczniów wykonają własne obrazy, które zostaną wspólnie (praca ucznia i artysty) pokazane podczas wystaw poszczególnych artystów. W ten sposób powstaną „paszporty” obrazów, czyli dokumenty pokazujące w jaki sposób prace te powstały i gdzie zostały pokazane publiczności.
Na zakończenie projektu zostanie zorganizowana wystawa końcowa w jednej z krakowskich galerii gdzie pokazane będą wszystkie biorące udział w projekcie prace dzieci oraz artystów. Mamy również nadzieję na wspaniałe warsztaty artystyczne z udziałem uczniów ZSS 14, artystów biorących udział w projekcie oraz studentów Krakowskiej ASP.
Lista nazwisk uczniów i artystów biorących udział w projekcie systematycznie rośnie i będzie uzupełniania w miarę przyjmowania kolejnych pomysłów do realizacji. Obecnie swoich prac do projektu użyczyli uczniowie ZSSnr14: Artur Jachimczyk, Paweł Ryś, Kasia Czuchra, Maja Magierska.

 

www.jestemartysta.zss14.pl

 

Oto kilka prac naszych uczniów, które być może staną się inspiracją dla Was.

 

 

Skip to content