Dogoterapia

 

Projekt edukacyjny „Mój najlepszy przyjaciel – PIES”


W roku szkolnym 2018/19 rozpoczęliśmy realizację nowego projektu – zajęć edukacyjnych z psem. Są one prowadzone przez doświadczoną specjalistkę wykorzystującą dogoterapię w pracy z osobami o specjalnych potrzebach. Cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców. Skierowane są do dzieci mających rożne problemy dotyczące kontaktu z psem – nie tylko związane z lękiem przed zwierzętami. Odbywają się regularnie, grupowo i indywidualnie w zależności od potrzeb konkretnych dzieci.
Na spotkaniach dzieci uczą się jak prawidłowo witać się z psem, głaskać, podawać pokarm, a także jaka jest „mowa psa” i jak prawidłowo ją odczytywać. Uczestnicy dowiedzą się o psiej historii, komunikacji z innymi psami, a także psich emocjach. Poznają podstawy szkolenia i wychowania każdego psa, a także rolę psiego lekarza czy umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy czworonogom. Na koniec poznają psie sporty i pracę jaką w życiu codziennym wykonują psy.
Dla dzieci, które posiadają psa, spotkania stanowią doskonałe uzupełnienie wiadomości i umiejętności w relacji dziecko-pies. Dla dzieci, które obawiają się psów, zajęcia pozwolą stopniowo poznać zwierzę, jego zachowanie i być może zwalczą strach przed kontaktem z nimi. Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą posiadać psa w domu, spotkania będą dobrą okazją do kontaktu z psami, poznania ich potrzeb i obowiązków jakie przypisane są właścicielowi.
Zajęcia edukacyjne z psem to nie tylko poznanie psa i przedstawienie powyższych tematów. Są również nawiązaniem do codziennej relacji z innymi ludźmi, uczą szacunku i empatii.
Cykl spotkań będzie zakończony konkursami oraz zawodami dzieci w psich sportach.

Skip to content