XXII Małopolski Konkurs Kucharsko-Cukierniczy

W dniach 17-18.04.2024 r. odbył się już XXII Małopolski Konkurs Kucharsko-Cukierniczy o Puchar Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Temat tegorocznego współzawodnictwa to: ,,Podróże kształcą- kuchnia europejska” . Jest to nawiązanie do naszych projektów Erasmus+, w ramach których uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne staże, a nauczyciele na kursy i szkolenia.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem zespołów kucharskich. Oprócz reprezentantów z naszej szkoły, grupy przyjechały do nas z: Czech (Chrustovice), Oświęcimia, Kobylanki, Bochni; ze szkoły z ul. Barskiej w Krakowie oraz grupa z Łowicza, która uczestniczyła w konkursie po raz pierwszy. Zespoły cukiernicze reprezentowane były przez: Czechy (Chrustovice), SOSW nr 1 z Krakowa, ZSS dla Niesłyszących i Słabo Słyszących z Tarnowa oraz ZSS nr 14 z Krakowa. Uczestnicy zmagań przygotowali potrawy i desery kuchni z całego świata. Na stołach konkursowych pojawiły się zakąski i dania główne charakterystyczne dla kuchni tureckiej, włoskiej, francuskiej czy serbskiej. Przygotowane kaczki, kurczaki, jagnięcina, ryby, owoce morza nie tylko zachęcały swoim wyglądem, ale i smakowały wybornie. Grupy cukierników przygotowały ,,słodkie smaki Europy”. Dania i desery konkursowe były poddane ocenie zaproszonych jurorów, w skład których wchodzili: Pan Jakub Antoniszak, Pan Łukasz Grabowski, Pan Michał Kapała oraz Pan Andrzej Kowalik (dla cukierników); Pan Zbigniew Kurleto, Pan Sławomir Kapała, Pan Jakub Antoniszak oraz Pan Michał Henzel (dla kucharzy).
,,Osobiście jestem zachwycony konkursem, poziom jest bardzo wysoki, młodzież potrafi coś ciekawego stworzyć, są bardzo kreatywni. Znają podstawowe techniki gotowania, połączenie składników ma sens. Taka inicjatywa jak konkurs daje dzieciom radość, widać uśmiech na ich twarzy przy gotowaniu, robią to z pasją”- powiedział jeden z jurorów Pan Jakub Antoniszak.
Z kolei Pan Sławomir Kapała stwierdził: ,,Cieszę się, że młodzież jest motywowana do działań konkursowych, wykazują się dużym skupieniem i zaangażowaniem. Widzę różnorodność potraw, technik wykonania, uczestnicy korzystają z przepisów z całego świata. Zachwycony jestem organizacją konkursu, stanowiskami, miałem okazje porozmawiać z nauczycielami i wiem jak wygląda specyfika pracy w szkole specjalnej. Bardzo doceniam pozytywny wkład w kształcenie i przygotowanie uczniów do zawodu. Wasi absolwenci przecież pracują u nas w firmie” Pan Michał i Sławomir Kapała są właścicielami firmy ,,Sekret smaku”, po raz pierwszy pojawili się u nas w charakterze jurorów, a współpracę z nimi zapoczątkowaliśmy podczas zeszłorocznego konkursu, kiedy firma zaprezentowała i przygotowała smaczny poczęstunek dla wszystkich. W zakładzie ,,Sekret smaku” uczniowie ZSS nr 14 odbywają praktyki zawodowe na kierunku kucharz, pracują tam również nasi absolwenci.
Jurorzy oprócz technologii produkcji oceniali organizację pracy, jakość i estetykę potraw/deserów oraz dekorację stołu, po naradach wyłoniono zwycięzców:
Cukiernicy:
I miejsce Amelia Dyba, Aleksandra Gorczyca z ZSS nr 14 w Krakowie za: ,,Tort
o smaku tiramisu i rafaello przełamany żelką opuncji figowej”
,,Deser sycylijski sernik pistacjowy z dodatkiem koziego sera i imbiru w polskim wydaniu”; do nich również powędrowała specjalna nagroda Małopolskiego Kuratora Oświaty.
II miejsce Rozărie Brynychovă, Lucie Bukăčkovă z Czech za ,,Sladkѐ mămeni”
III miejsce Wiktoria Cygnar, Weronika Piróg z ZSS dla Niesłyszących i Słabo Słyszących Tarnów za ,,Tort Sachera” i ,,Panna cotta”
Wyróżnienie Oliwia Adamczyk i Kamil Krzynówek z SOSW nr 1 Kraków za ,,Słodkie smaki Europy na szklanej paterze”
Kucharze:
I miejsce Julia Gala i Damian Różycki z SOSW Łowicz za ,,Wędzone przegrzebki” i danie główne: ,,Kaczkę sous-vide”. Do nich również powędrowała specjalna nagroda Małopolskiego Kuratora Oświaty.
II miejsce Bianka Kuchtiak i Wiktoria Pawińska z SOSW Oświęcim za przystawkę: ,,Burek i zapiekany bakłażan” oraz danie główne: ,,Tave Kosi – pieczoną jagnięcinę”.
III miejsce Kamil Švarc i Vojtѐch Ruźićka z Czech za ,,Beauties of bohemia”.
Wyróżnienie ex aequo: Mikołaj Włodarczyk i Magdalena Kwiatkowska z ZSS nr 14 Kraków za danie główne: ,,Dorada w sosie cytrynowym z gnocchi i spaghetti warzywnym” i zakąskę: ,,Bułeczki z tapenadą z czarnych oliwek, cykorią i krewetkami” oraz Dominik Bolek i Weronika Szaruga z SOSW nr 1 Kraków za ,,Smaki Europy w mini porcjach na talerzu” oraz danie główne: ,,Smaki Europy – słodko słono, wytrawnie na talerzu”.
Nagroda publiczności powędrowała do cukierników z Tarnowa Wiktorii Cygnar i Weroniki Piróg, a nagrodę publiczności dla kucharzy dostali Mikołaj Włodarczyk Magdalena Kwiatkowska ZSS nr 14.
Współorganizatorem konkursu jest Rada Dzielnicy XVIII. Zakup pucharów i wspaniałych nagród dla wszystkich jego uczestników, zawdzięczamy naszym sponsorom. W tym roku podziękowania składamy na ręce: Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pani Anny Korfel-Jasińskiej, Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty Pani Gabrieli Olszowskiej, Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Stowarzyszeniu Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz Panu Andrzejowi Kowalikowi – Hotel Holiday Inn, Panu Michałowi Henzlowi – Gastro Pack, Panom Antoniemu i Pawłowi Adamek, firmie Unox która przygotowała dla nas znakomity poczęstunek z wykorzystaniem pieca konwekcyjno-parowego oraz evereo. Natomiast firma Ciuciu Cukier Artist Manufaktura Słodyczy zafundowała warsztaty i pokazy robienia cukierków, z których to skorzystali uczestnicy konkursu w czasie wolnym.
Konkurs uświetnił również wspaniały pokaz kulinarny przygotowany przez mistrza kuchni Pana Zbigniewa Kurletę. Pan Kurleto przygotowywał wszystko od podstaw a uczestnicy pokazu mieli możliwość degustacji przygotowanych dań. Spektakularny pokaz obejmował m.in. wędzenie w azocie. Pan Kurleto opowiedział o historii kuchni polskiej, która kształtowała się pod wpływem innych narodów.
W przerwie między obradami wystąpił nasz szkolny zespół ,,Flesz”, który zaprezentował ludowy włoski taniec tarantellę.
Podróż kulinarna przez smaki Europy dobiegła końca, na kolejne doznania smakowe zapraszamy w przyszłym roku.

Skip to content