Tydzień włoski w ZSS14

Nasza szkoła kontynuuje swoje podróże. Tym razem w dniach od 5-9 lutego ,,wyjechaliśmy” do Włoch. Jak to przed każdą podróżą trzeba zasięgnąć trochę informacji o kraju do którego jedziemy. Naszą podróż rozpoczęliśmy tradycyjnie na sali gimnastycznej. Piękną prezentację na temat położenia geograficznego, kultury kraju, zwyczajów i wielu ciekawostek na temat Włoch przygotował Pan Roman Toboła. Nie mogło również zabraknąć włoskiej muzyki Italo disco – nasi uczniowie mieli rozgrzewkę przed Weneckim Balem Karnawałowym który odbył się w czwartek. Wtedy też miał miejsce konkurs na najpiękniejszą maskę karnawałową. Z kolei we wtorek w pokoju nauczycielskim pani dyrektor Małgorzata Trojańska i pan dyrektor Stanisław Wydra przeczytali fragmenty Pinokia. W środę mieliśmy okazję gościć Panie z Klubu ,,Seniorzy nauczycielami życia”, które uczyły nas kilku prostych słówek i zwrotów włoskich, odbyła się nauka śpiewu włoskich utworów jak Zuppa Romana i Bella Ciao oraz były wspólne tańce przy włoskiej muzyce. Panie uczyły nas nawet włoskiego tańca ludowego tarantelli. Ponadto odbyły się lekcje wychowawcze o Włoszech. Mówiąc o Włochach nie możemy pominąć włoskiej sztuki kulinarnej znanej na całym świecie. Nasz tydzień włoski zaznaczył się również w kuchni, czy wiecie, że kuchnia włoska liczy ok.300 rodzajów makaronów? Na zajęciach z gotowania pojawiły się najpopularniejsze włoskie pasty, pizza, risotto czy zupa toskańska z fasolą i cukinią, faszerowane pomidory z makaronem gnocchi z pesto bazyliowym, cannelloni ze szpinakiem i ricottą pod beszamelem z mięsem mielonym i suszonymi pomidorami z sosem bolońskim, były również włoskie aperitivo, czyli przystawki jak np. pachnąca czosnkiem i bazylią bruschetta. Oczywiście nie mogło zabraknąć pysznych deserów panna cotty, tiramisu a do deseru włoska kawa espresso lub cappuccino. Przy tej okazji uczniowie SPP mogli poczuć się jak prawdziwi bariści – uczyli się obsługi expresu do kawy i przyrządzili wspaniałe kawy. Natomiast uczniowie z klas podstawowych postanowili poczuć się jak prawdziwi Włosi i wybrali się na pizzę do pizzerii. Nie można pominąć tego, że włosi kochają futbol. Nie tylko wuefiści urządzili rozgrywki piłki nożnej nawet w świetlicy szkolnej odbyły się rozgrywki Włoskiej Ligi Piłki Nożnej na profesjonalnym stole do piłkarzyków. Mamy nadzieję, że nasze podróże choć tylko ,,palcem po mapie” nie tylko rozwijają i kształcą, ale przede wszystkim uczą otwartości na inne kultury.

Skip to content