Mechanik Pojazdów Samochodowych

Zawód mechanika samochodowego nie traci na ważności pomimo, że dzisiejsze samochody nie przypominają tych aut, które wyjechały na ulice na początku XX w. Wspólną ich cechą jest jednak to, że ulegają awariom. Mechanik pojazdów samochodowych jest jak lekarz – diagnozuje i usuwa mniejsze i większe usterki. Odpowiedzialność przy tym jest bardzo duża, gdyż od umiejętności mechanika, jego zaangażowania zależy bezpieczeństwo użytkowników aut. 

Nasza szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom rynku. Nauka w szkole trwa 3 lata. W szkolnych pracowniach uczniowie łączą teorię z praktyką, poznając samochodowe części i ucząc się skutecznie naprawiać drobne i poważniejsze defekty. W ramach praktycznych ćwiczeń niejeden silnik samochodowy ulega rozkręceniu i złożeniu.

Zajęcia praktyczne odbywają się w MPO w Krakowie. Uczniowie chwalą sobie ten rodzaj praktyk, najbardziej zaangażowani  znajdują w tym przedsiębiorstwie pracę. Pilni uczniowie mają możliwość ukończenia kursu prawa jazdy refundowanego w całości – dotyczy to jednak uczniów pełnoletnich.

Swoje umiejętności kandydaci na mechanika mogą sprawdzić w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych, np. „ Najsprawniejszy w zawodzie”.

Niewątpliwą atrakcją jest też możliwość wyjazdu do szkół w innych krajach – wymiana uczniów w ramach projektu Erasmus +.  

Zawód mechanika samochodowego jest wymagający, jednak każdy, kto wykazuje zainteresowanie, jest dociekliwy i lubi mechanikę, może zdobyć atrakcyjny i prestiżowy zawód.

Skip to content