Wycieczka do Tarnowskich Gór

31 maja 2022 r. w grupie ponad 100. uczniów i nauczycieli wyruszyliśmy na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Nazwa miasta związana jest ze staropolskim słowem „gory”, czyli kopalnie, ponieważ w tym miejscu już w XV w powstały pierwsze osady górnicze.

Naszym celem była Zabytkowa Kopalnia Srebra, Ołowiu i Cynku, jedyne w województwie śląskim miejsce wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wędrując podziemnymi korytarzami z przewodnikiem dowiedzieliśmy się, kim byli tarnogórscy gwarkowie i jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Wykorzystywaną w kopalni maszynę parową i kolekcję lokomotyw oraz innych wynalazków parowych mogliśmy zobaczyć w Skansenie Maszyn Parowych, znajdującym się niedaleko kopalni. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejką wąskotorową po terenie skansenu.

Drugim punktem programu była wizyta w Pałacu Kawalera w Świerklańcu i spacer po pięknym, rozciągającym się wokół niego parku. Na terenie istniejącego już od XIV w zespołu pałacowo-parkowego podziwialiśmy wiele zachowanych do dzisiaj obiektów, m.in. pałacyk, amfiteatr, fontannę, rzeźby i ścieżki spacerowe, z których chętnie skorzystaliśmy.

Ostatnią atrakcją naszej wycieczki była Pustynia Błędowska, największa w Europie pustynia, zwana Polską Saharą. Ogromny teren przypominający wielką piaskownicę podziwialiśmy z drewnianej platformy, która została udostępniona turystom.

Wycieczka do Tarnowskich Gór okazała się bardzo udana. Pogoda nam dopisała, a smaczny obiad i pyszne lody dopełniły turystycznych wrażeń.