Pielgrzymka do Świętej Katarzyny

W dniach 16-18 maja uczniowie SPP wraz z nauczycielami wyjechali na wycieczkę do Świętej Katarzyny, miejscowości znajdującej się w Górach Świętokrzyskich.
Głównym punktem pielgrzymki była wizyta na Świętym Krzyżu – w najstarszym klasztorze w Polsce. W planie wycieczki było wiele innych atrakcyjnych miejsc kielecczyzny : Park Etnograficzny w Tokarni, Kadzielnia w Kielcach, Pałac Biskupów Krakowskich, Dworek H. Sienkiewicza w Oblęgorku.
W Skansenie Wsi Kieleckiej czyli Parku Etnograficznym w Tokarni młodzież mogła oglądać dawne zabudowania, których nazwy jakże bardzo różnią się od tych współczesnych –
spichlerz , chałupy, zagrody, kurnik, oborę, młocarnię dworską, organistówkę, plebanię, wiatrak, młyn. Zwierzęta wylegające się przy zagrodach także były wielką atrakcją: kozły, owce, konie, kury, kogut i indyki. A pogoda wyśmienita, przyroda obleczona w kolory, zapachy i dźwięki. Szumiące liście na drzewach prowadziły nas kamienistymi ścieżkami w kolejne miejsca gdzie w uroczy sposób zatrzymał się czas- prawdziwy relaks dla ducha i ciała.
Kolejnym miejscem, które odwiedziła nasza grupa była Kadzielnia w Kielcach-rezerwat przyrody. Spacer między ciekawymi formacjami przyrodniczymi-skałami, wzgórzem z pomnikiem upamiętniającym walczących żołnierzy. Amfiteatr, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne jak koncerty , kabarety transmitowane przez telewizję zwrócił szczególną uwagę.
Po dniu pełnym wrażeń pielgrzymi dotarli do Domu Gościnnego „ Marysieńka ‘’ w Świętej Katarzynie. Po pysznym obiedzie zwiedzaliśmy malowniczą okolicę, gdzie swoje szlaki wiodą do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Następnego dnia po godzinnym marszu na terenie tego właśnie parku wśród jodłowych lasów świętokrzyskich dotarliśmy do klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu zwanym też Łysą Górą. Opowieść przewodnika przybliżyła nam historię tego niezwykłego miejsca, w którym znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Po mszy świętej udaliśmy się do punktu widokowego by podziwiać Gołoborze – jedyne takie w Polsce przyrodnicze zjawisko. Potem zakup pamiątek i zjazd meleksem trasą gdzie można oddychać pełną piersią czystym powietrzem i napawać się widokiem majowej przyrody.
Wieczorem zmęczeni ale szczęśliwi znaleźliśmy siłę na pieczenie kiełbasek przy ognisku i tańce na świeżym powietrzu.
W ostatnim dniu pielgrzymki zawitaliśmy znów do Kielc by zwiedzić Pałac Biskupów Krakowskich – taki kielecki Wawel. Przewodnik oprowadził nas po imponująco pięknych wnętrzach-komnatach, salach i krużgankach. Na dziedzińcu pałacowym zdjęciom i zachwytom nie było końca.
Ostatnim przystankiem na trasie podróży było zwiedzanie letniej rezydencji – Pałacyku H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Piękną aleją usłaną soczystą zielenią krzewów, drzew, kwiatów i traw dotarliśmy do malowniczego pałacyku. A tu czekała na nas pani przewodnik, która w niezwykle interesujący i zaskakujący sposób pokazała nam miejsce, gdzie ponad sto lat temu przebywał i pisał powieści nasz najwybitniejszy noblista H. Sienkiewicz. Młodzież z zaciekawieniem oglądała przedmioty i pamiątki po autorze „ W pustyni i w puszczy ‘’.
Każda podróż kiedyś ma swój koniec. Nasze pielgrzymowanie zakończyła jazda autokarem do Krakowa. Pełni wrażeń z okien autobusu patrzyliśmy tęsknym wzrokiem na krajobrazy mijane po drodze a w myślach planowaliśmy następną wyprawę za rok a może wcześniej?!

W dniach 16-18 maja uczniowie SPP wraz z nauczycielami wyjechali na wycieczkę do Świętej Katarzyny, miejscowości znajdującej się w Górach Świętokrzyskich.
Głównym punktem pielgrzymki była wizyta na Świętym Krzyżu – w najstarszym klasztorze w Polsce. W planie wycieczki było wiele innych atrakcyjnych miejsc kielecczyzny : Park Etnograficzny w Tokarni, Kadzielnia w Kielcach, Pałac Biskupów Krakowskich, Dworek H. Sienkiewicza w Oblęgorku.
W Skansenie Wsi Kieleckiej czyli Parku Etnograficznym w Tokarni młodzież mogła oglądać dawne zabudowania, których nazwy jakże bardzo różnią się od tych współczesnych –
spichlerz , chałupy, zagrody, kurnik, oborę, młocarnię dworską, organistówkę, plebanię, wiatrak, młyn. Zwierzęta wylegające się przy zagrodach także były wielką atrakcją: kozły, owce, konie, kury, kogut i indyki. A pogoda wyśmienita, przyroda obleczona w kolory, zapachy i dźwięki. Szumiące liście na drzewach prowadziły nas kamienistymi ścieżkami w kolejne miejsca gdzie w uroczy sposób zatrzymał się czas- prawdziwy relaks dla ducha i ciała.
Kolejnym miejscem, które odwiedziła nasza grupa była Kadzielnia w Kielcach-rezerwat przyrody. Spacer między ciekawymi formacjami przyrodniczymi-skałami, wzgórzem z pomnikiem upamiętniającym walczących żołnierzy. Amfiteatr, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne jak koncerty , kabarety transmitowane przez telewizję zwrócił szczególną uwagę.
Po dniu pełnym wrażeń pielgrzymi dotarli do Domu Gościnnego „ Marysieńka ‘’ w Świętej Katarzynie. Po pysznym obiedzie zwiedzaliśmy malowniczą okolicę, gdzie swoje szlaki wiodą do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Następnego dnia po godzinnym marszu na terenie tego właśnie parku wśród jodłowych lasów świętokrzyskich dotarliśmy do klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu zwanym też Łysą Górą. Opowieść przewodnika przybliżyła nam historię tego niezwykłego miejsca, w którym znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Po mszy świętej udaliśmy się do punktu widokowego by podziwiać Gołoborze – jedyne takie w Polsce przyrodnicze zjawisko. Potem zakup pamiątek i zjazd meleksem trasą gdzie można oddychać pełną piersią czystym powietrzem i napawać się widokiem majowej przyrody.
Wieczorem zmęczeni ale szczęśliwi znaleźliśmy siłę na pieczenie kiełbasek przy ognisku i tańce na świeżym powietrzu.
W ostatnim dniu pielgrzymki zawitaliśmy znów do Kielc by zwiedzić Pałac Biskupów Krakowskich – taki kielecki Wawel. Przewodnik oprowadził nas po imponująco pięknych wnętrzach-komnatach, salach i krużgankach. Na dziedzińcu pałacowym zdjęciom i zachwytom nie było końca.
Ostatnim przystankiem na trasie podróży było zwiedzanie letniej rezydencji – Pałacyku H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Piękną aleją usłaną soczystą zielenią krzewów, drzew, kwiatów i traw dotarliśmy do malowniczego pałacyku. A tu czekała na nas pani przewodnik, która w niezwykle interesujący i zaskakujący sposób pokazała nam miejsce, gdzie ponad sto lat temu przebywał i pisał powieści nasz najwybitniejszy noblista H. Sienkiewicz. Młodzież z zaciekawieniem oglądała przedmioty i pamiątki po autorze „ W pustyni i w puszczy ‘’.
Każda podróż kiedyś ma swój koniec. Nasze pielgrzymowanie zakończyła jazda autokarem do Krakowa. Pełni wrażeń z okien autobusu patrzyliśmy tęsknym wzrokiem na krajobrazy mijane po drodze a w myślach planowaliśmy następną wyprawę za rok a może wcześniej?!