Wycieczka na Zamek Królewski w Chęcinach

            Po okresie pandemii i związanej z nią izolacją domową oraz brakiem możliwości wspólnego podróżowania udało nam się wyruszyć na wycieczkę krajoznawczą. Postanowiliśmy poznać bliżej historię województwa świętokrzyskiego w ramach programu MEN Poznaj Polskę.

            21 października uczestniczyliśmy w całodniowej wycieczce zorganizowanej dla uczniów szkoły podstawowej i branżowej ZSS nr 14. Zwiedziliśmy średniowieczny zamek królewski z czasów Władysława Łokietka i Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w Chęcinach, a także Park Etnograficzny w Tokarni.

            Podczas pobytu na zamku mogliśmy przenieść się w czasy średniowiecza. Na dziedzińcu stały narzędzia tortur, skarbiec był pełen  kosztowności, a w lochu wciąż przebywał skazaniec. Odbyło się nawet pasowanie na rycerza; nie udało nam się tylko zobaczyć “białej damy”, którą według legendy jest duch mieszkającej tu kiedyś królowej Bony. Z wysokiej, zamkowej wieży mogliśmy podziwiać jesienny krajobraz i piękne widoki.

W centrum nauki, w interaktywny sposób, poznawaliśmy zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka. Mogliśmy dotknąć, zobaczyć, poczuć na własnej skórze i sprawdzić m.in.:

  • jak to jest poruszać się i pokonywać przeszkody na wózku inwalidzkim?
  • czy mamy dobrą pamięć?
  • w jaki sposób działa przewód pokarmowy?
  • ile wody jest w naszym organizmie?
  • jaką mamy pojemność płuc?
  • którędy przebiegają nasze żyły?
  • jak działa serce?

Każdy znalazł coś interesującego dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał.

Muzeum Wsi Kieleckiej, do którego należy Park Etnograficzny w Tokarni, czas się zatrzymał wiele lat temu. Wchodząc do chłopskich zagród ze zwierzętami, do małej gminnej szkoły, szlacheckiego dworku i potężnego spichlerza, powozowni oraz warsztatu plecionkarza, mogliśmy zobaczyć, jak żyli mieszkańcy tych terenów w XVIII i XIX wieku.

            Wycieczka była  dla wszystkich wielką lekcją historii, biologii, fizyki i przyrody. Ten czas był dla nas dobrze spędzony!