„Pamiętamy o zmarłych”

Od wielu lat tradycją naszej szkoły jest realizowanie projektu „Pamiętamy o zmarłych”. Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych odwiedzamy groby nauczycieli i naszych uczniów. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w szkolnej historii. W ramach akcji porządkujemy groby i zapalamy znicze na grobach osób zasłużonych i cenionych w naszej szkolnej społeczności. Są to zarówno groby zmarłych nauczycieli, jak i uczniów. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Poprzez odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci zgłębiamy ich historię. W tym roku wybraliśmy się na krakowskie cmentarze w dniu 30.10.2019r. solidaryzując się z akcją Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Na miarę swoich możliwości posprzątaliśmy bezimienne i opuszczone groby, aby je następnie udekorować. A pamięć nauczycieli i uczniów uczciliśmy modlitwą i zapalonymi zniczami.
„Podoba mi się, że także w naszej szkole jest taka akcja – mówi Karolina uczennica kl. IV A. – Swoją obecnością chciałam ją wesprzeć i pokazać że na takie inicjatywy należy otworzyć swoją bramę umysłu i serca”.
Na cmentarzu możemy podziwiać zdobnictwo nagrobne z chrześcijańską symboliką pośmiertną. Płaskorzeźby symbolizujące odczucia doznawane przy stracie ukochanych osób oraz chrześcijańskie wyobrażenie miłości, wiary i ukojenia. Nad tym wszystkim wznosi się krzyż, będący symbolem cierpienia na ziemskich drogach i bezdrożach.
Poprzez udział w akcji „Pamiętamy o zmarłych” uczniowie uczą się, że wszędzie gdzie jesteśmy, poprzez nasze słowa, czyny świadczymy nie tylko o sobie, ale także o swojej wierze. Naszym Zmarłym ofiarujmy nie tylko pamięć w dniu Ich Święta, lecz nieustanną modlitwę, która cenniejsza jest niż złożone kwiaty. Dla tych, którzy z nami pozostają podarujmy każdego dnia bezcenne bogactwa – uśmiech, prawdziwy uścisk dłoni i serce – te wszystkie ważne rzeczy, które są najlepszą cząstką ludzkiej duszy.