Pielgrzymko – wycieczka do Gietrzwałdu

W dniach od 20 – 24 maja odbyła się pielgrzymko – wycieczka do Gietrzwałdu (woj. warmińsko – mazurskie) grupy młodzieży SPP uczęszczającej do naszej szkoły. Gietrzwałd to miejscowość słynąca z objawień Matki Bożej, kiedy to Maryja ukazywała się w XIX wieku dwójce dzieci: Justynce i Basi. Niedaleko od Gietrzwałdu jest miejscowość o nazwie Święta Lipka, gdzie również były objawienia.
Podczas wyjazdu zwiedziliśmy skansen w Olsztynku. Zobaczyliśmy obiekty z XVIII – XX wieku, charakterystyczne dla wsi z terenów Warmii, Mazur, Sambii i Małej Litwy – chałupy zabudowania gospodarcze, kuźnię, wiatraki, itp.
Ostatnim punktem zwiedzania był zamek w Lidzbarku Warmińskim (historyczna rezydencja biskupów) z XIV wieku. Ciekawostką jest, że ostatnim biskupem, rezydującym na zamku był Ignacy Krasicki, słynny poeta, autor bajek i powieści.