XVIII Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy

Informacje o XVIII Małopolskim Konkursie Kucharsko – Cukierniczym, który odbył się w dniach 27-28.03.2019r. w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie os. Sportowe 28. W tym roku konkurs wpisany był w obchody Europejskiej Stolicy Kultury gastronomicznej Kraków 2019.

Temat konkursu: ,,Jestem artystą – od pasji do profesji”.

Celem konkursu jest integracja uczniów szkół branżowych specjalnych z Małopolski i zagranicy, wdrażanie do doskonalenia i wykorzystania umiejętności zawodowych, pokonywanie barier w celu aktywnego mimo niepełnosprawności funkcjonowania na rynku pracy. Dzięki organizowanym konkursom każdy uczestnik ma szanse prezentacji umiejętności i osiągnięcia sukcesu, co podnosi wiarę we własne możliwości i motywuje do dalszego samodoskonalenia.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Małopolski Kurator Oświaty.

W tym roku w konkursie brało udział 7 grup cukierniczych i 10 kucharskich ( 34 uczestników z Małopolski, Węgier, Czech i Słowacji).

Puchary dla zwycięskich drużyn ufundowały: Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.

Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz przedstawiciele krakowskich restauracji i cukierni:
Anna Korfel
Andrzej Kowalik
Kazimierz Gucwa
Zbigniew Kurleto
Marcin Parda
Piotr Regucki
Łukasz Grabowski
Jan Filipczyk
Michał Henzel

Konkurs jest współfinansowany przez Radę Dzielnicy XVIII, Urząd Miasta Krakowa, Gminę Kocmyrzów – Luborzyca i sponsorów: Krakowski Bank Spółdzielczy, Pałac Śmiłowice, NSZZ Solidarność przy Philips Morris, ZETO Kraków, Budomat, Firma Sobol’a, Izba Notarialna w Krakowie, Colorex, Dom – Bud
Fundatorami nagród byli:
ZNP oddział Nowa Huta, Hotel Holiday INN City Center w Krakowie, Pałac Śmiłowice, NSZZ Solidarność przy Philip Morris ,Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, BSR, Gastropack, Farmona, Fundacja Wawel z Rodziną Danuta i Zbigniew Kwater, K&K Kamil Bałys, Multigastro, PAH, Colorex, Dorapol, Barbara i Krzysztof Wójcik, Nestle

W organizacji konkursu wsparli nas: Dom Chleba, FPH ”Ania”, Consorfrut, PH”U Jędrusia”, Lewiatan – Delikatesy Zachęta , Pawłowscy, Gastroinfo, Prominex, Firma Gawor, Firma Wolarek.
Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Dojazdowa, Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „Jesienny Liść” w Luborzycy – częstowali uczestników i zaproszonych gości regionalnymi potrawami (pituch, fitka, polewkami, żurkami, kołaczami, babami wielkanocnymi, regionalną wędliną, chlebem, chrzanem, smalczykiem z różnymi dodatkami) oraz przygotowali wystawę z rękodzieła ludowego w której królowały palmy, barany, dekoracje wielkanocne.

W trakcie konkursu w dniu 27 marca uczestnicy ekip kucharskich wzięli udział w warsztatach Kuchni Polskiej w restauracji Hawełka” oraz zwiedzili Stare Miasto Kraków. W dniu 28 marca zaproszeni goście uczestniczyli w pokazie kulinarnym „Kuchnia krakowska”- przygotowanym przez Krakowską Kongregację Kupiecką – pana Zbigniewa Kurleto oraz pana Mieczysława Czytajło. Mieli również okazję zapoznać się z wystawą historii kulinarnej Polski przygotowanej przez Pana Zbigniewa Kurleto.
W trakcie gali konkursu szkolny zespół taneczny FLESH zaprezentował program artystyczny.

Wyniki XVIII Małopolskiego Konkursu Kucharsko – Cukierniczego

Wszyscy uczestnicy konkursu i ich opiekunowie zostali obdarowani nagrodami.

Konkurs cukierniczy
I miejsce Sopron Węgry Tort „ Czekoladowe uleczki Zserbo z orzechami” ośnieżone rogaliki, miodowe pierniczki (puszedlo) które wykonali uczniowie Timea Dobson, Krisztan Schwarz. Do konkursu przygotowywani przez mgr Toth Sandrone.

II miejsce ZSS nr 14 w Krakowie Tort „Wspomnienie Monitiefontaine”, deser „ Pierścień Carycy Katarzyny”– które wykonały uczennice: Katarzyna Łada, Aleksandra Banaś. Do konkursu przygotowywane przez mgr inż. Błażeja Słonia.

III miejsce Chrustowice Czechy Tort „ Taniec jako Vasen”, – które wykonały uczniowie Vavrenova Katerina, Stranski Michal. Do konkursu przygotowywani przez mgr Ulicna Vendulaz .

I miejsce w kategorii „ Inspirujący smak potraw” SOSW nr 1 w Krakowie
I miejsce w kategorii „ Zastosowane techniki kulinarne” SOSW dla niesłyszących w Krakowie
I miejsce w kategorii „ Ciekawa aranżacja stołu” ZSS nr 5 Nowy Sącz

Nagrodę Publiczności otrzymał zespół z Nova Ves nad Zitavou Słowacja

Konkurs kucharski
I miejsce SOSW nr 1 w Krakowie –Rydzowa symfonia na gęsinie, staropolski podpłomyk, polędwiczki cielęce z chutney’em z dyni i pomarańczy, które wykonali uczniowie Elżbieta Polak, Szymon Wesołowski pod kierunkiem pani mgr Renaty Rudawskiej.

II miejsce Czechy Chrustowice Harmonia pro dusi a chut, które wykonali uczniowie, Pelikanova Eliska, Slanarova Erika. Do konkursu przygotowywani przez panią mgr Chmielikova Helena.

III miejsce SOSW Kobylanka – śledzie na słodko w miseczce cytrynowej, żeberko śliwkowe z naleśnikowym tiulem, które wykonali Kondrat Kędra, Mirosław Wróblewski. Do konkursu przygotowywani przez pana mgr Marię Ludwin.

I miejsce
„ Inspirujący smak potraw” otrzymał SOSW w Oświęcimiu i SOSW w Szymbarku

I miejsce
Zastosowane techniki kulinarne ” otrzymał zespół z SOWS w Dobrej i z Węgier

I miejsce
„ Ciekawą aranżację stołu” otrzymał zespół z ZSS nr 14 z Krakowa i ze Słowacji

„Nagrodę Publiczności” otrzymał ZSS nr 5 z Nowego Sącza