XVIII Małopolski Konkurs Kucharsko-Cukierniczy wpisany w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019

„Jestem artystą – od pasji do profesji” – to temat XVIII Małopolskiego Konkursu Kucharsko – Cukierniczego organizowanego w naszej szkole w terminie 27 – 28.03.2019. Impreza ma za sobą długą tradycję, a jej tegoroczny temat szczególnie pobudza wyobraźnię. Tematyka tegorocznego konkursu jest kontynuacją projektu „Jestem artystą!” realizowanego w ZSS nr 14, którego konkluzją jest stwierdzenie, że w sztuce nie ma barier.
Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy od 2001 roku integruje uczniów szkół branżowych specjalnych z Małopolski i zagranicy, pozwala im zaprezentować talenty kulinarne, a także współzawodniczyć rówieśnikami z innych szkół. Udział w takim konkursie jest doskonałą okazją do wykorzystania i doskonalenia umiejętności zawodowych, daje też odwagę do pokonywania barier. To dzięki niej młodzi ludzie, mimo niepełnosprawności mogą aktywnie funkcjonować na rynku pracy.
Głównymi założeniami konkursu jest wykorzystanie produktów lokalnych, tradycyjnych przepisów, promowanie kultury gastronomicznej co doskonale wpisuje się w główne założenia Projektu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019. W tegorocznym konkursie weźmie udział 36 uczniów w tym 12 drużyn kucharskich i 6 drużyn cukierniczych.
Patronat honorowy nad konkursem na chwilę obecną objęli: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak oraz Rada Dzielnicy XVIII.
Puchary dla zwycięskich drużyn ufundowała Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
Uczestników konkursu oceniać będzie profesjonalne jury w skład którego wejdą przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników.