Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie

To dla nich 1 marca zebraliśmy się wszyscy na uroczystym apelu, aby uczcić ich pamięć. Chcieliśmy poznać historie życia tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Radzieckiemu. Walcząc z siłami nowego wroga, musieli zmierzyć się z ogromnym, wymierzonym w nich kłamstwem i propagandą, która nazywała ich „bandytami podziemia”, „wrogami ludu” i „zdrajcami Ojczyzny”.
Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach z władzą komunistyczną zginęło ok. 9 tysięcy osób. Kolejnych kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Byli torturowani, odzierani z żołnierskiej czci, honoru i godności. Także ich rodziny cierpiały i były prześladowane.
Postawa polskich żołnierzy AK budzi podziw i szacunek, bo mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli, nie zdradzili. To także dzięki Nim żyjemy dziś w wolnej Polsce.
Cześć i chwała Bohaterom!