Wizyta w obserwatorium

14 maja 2018 roku uczniowie klas pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia udali się na zajęcia do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego na Bielanach. Wizyta w Obserwatorium była uzupełnieniem lekcji fizyki, które w klasie pierwszej obejmują m.in. astronomię. Uczniowie zostali zapoznani z przyrządami i urządzeniami do obserwacji nieba: lunetami, teleskopami optycznymi, radioteleskopami; samodzielnie mogli obserwować przez teleskop(z założonym specjalnym filtrem) naszą najbliższą gwiazdę – Słońce; dowiedzieli się jakie obiekty kosmiczne bada obserwatorium oraz z jakimi utrudnieniami borykają się astronomowie.

Ponadto zwiedziliśmy poaustriacki fort „Skała”, będący częścią „Twierdzy Kraków”, na terenie którego położone jest Obserwatorium.  Wiosenna pogoda oraz malownicza okolica Bielan spowodowały, że wizyta w Obserwatorium połączyła naukę z rekreacją.