Praktyki w Niemczech uczniów szkoły branżowej

W dniach od 15 do 28 kwietnia 2018 roku uczniowie szkoły branżowej przebywali w Niemczech  w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ – „Praktyki zagraniczne szansą lepszego  startu zawodowego”.  

Staże zawodowe organizowała fundacja Internationaler Bund Polska. W ramach odbywania stażu, kucharze nabywali dodatkową wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe. Uczniowie mieli okazję poznać specyfikę pracy w kuchni zbiorowego żywienia, zasady bezpieczeństwa, przepisy regionalnej kuchni Turyngii między innymi– kiełbasę Turyńską (Turingen Bratwurst), kluski i knedle Turyńskie. Sprawdzili również swoje kompetencje językowe porozumiewania się z nauczycielami zawodu w języku niemieckim oraz nazwy produktów.

W ramach wyjazdu poznawali bardzo urokliwy region Turyngii. Zwiedzali miasto Jena znane z znajdujących się tutaj zakładów produkujących urządzenia optyczne i precyzyjne Carl Zeiss założone w 1846 roku. Zwiedzali również planetarium, ogród botaniczny i charakterystyczny dla miasta wieżowiec Jen-Tower. Duże wrażenie na młodzieży zrobiło znane w całych Niemczech miasto Weimar kolebkę literatury Niemieckiej, gdzie tworzyli swoją poezję Schiller i Goethe. Ciekawostką Weimaru jest ratusz, w oknach których w czasie adwentu dzieci z pobliskich szkół przychodzą i przez okna dostają prezenty. Dużo radości sprawiło młodzieży zwiedzanie parku nauki Imaginata, w którym w praktyczny sposób poznali wybrane zjawiska fizyczne. Na zakończenie projektu podczas uroczystej kolacji uczniowie otrzymali certyfikaty odbytego stażu i drobne upominki.