Zagraniczne praktyki w Niemczech

To było prawdziwe zawodowe wyzwanie –zagraniczne praktyki w Niemczech we Frankfurcie nad Odrą.

W dniach 10-23.09.2017 r. sześciu uczniów z zawodu ogrodnik w ramach europejskiego programu Erasmus+ realizowało projekt pt. „Staż zawodowy szansą młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie na integrację zawodową i społeczną“.
Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie zdobywali praktyczne doświadczenie, podnosili kompetencje zawodowe oraz doskonalili umiejętności językowe w niemieckim ośrodku Internationaler Bund Berlin-Brandenburg GmbH we Frankfurcie nad Odrą.
Uczniowie podzieleni na grupy realizowali zadania zawodowe na terenach zieleni w szklarni i w uprawach polowych. Zakładali naturalny ogród, aranżowali klomby, pracowali przy rozmnażaniu roślin oraz przy zbiorze owoców i warzyw.
Podczas zakładania ogrodu uczniowie wspólnie z kolegami i pracownikami niemieckimi przygotowali teren pod nasadzenia , wykonali altanę, domki dla owadów, przygotowali ziemię do wypełnienia mis i rabat kwiatowych, sadzili kwiaty, zioła, krzewy i pnącza, pielęgnowali rabaty i nowe nasadzenia. Zakładali również nowe rabaty kwiatowe na terenie ośrodka. Wielką radość sprawiały wszystkim postępy prac – dzikie miejsce przerodziło się w naturalny ogród dla ludzi i owadów.
W szklarni uczniowie rozmnażali różne kwiaty, zioła, truskawki i poziomki.
Pomagali w zbiorach warzyw w polu oraz w pielęgnacji roślin w szklarni.
Wspólna praca i zabawa z kolegami była okazją do doskonalenia umiejętności językowych.
Podczas pobytu uczniowie wspólnie z kolegami z SOSW Nr 1 z Krakowa zwiedzali Frankfurt nad Odrą, zabytki Berlina i muzeum przyrodnicze w Berlinie. Pływali statkiem po Odrze, odwiedzili zoo, sprawdzali swą kondycję na ściance wspinaczkowej oraz podczas gier i zabaw z rówieśnikami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy praktyk otrzymali od gospodarzy certyfikaty.
Zagraniczny staż podniósł umiejętności zawodowe uczestników oraz dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć.
Organizatorem projektu realizowanego w ramach europejskiego programu Erasmus+ jest Fundacja Internationaler Bund Polska w Krakowie.