Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Trening z Gwiazdą – Janem Melą i piłkarzami WISŁY

Trening z Gwiazdą – Janem Melą i piłkarzami...

Trening z Gwiazdą to integracyjne spotkania młodych, aktywnych uczniów naszej szkoły z Gwiazdą Sportu. Dzięki Fundacji "Zostań Mistrzem" mieliśmy trening w listopadzie z Jankiem Melą - niepełnosprawnym sportowcem, który mimo swoich ułomności zdobył w jednym roku dwa bieguny: północny i południowy. Grudniowy trening usatysfakcjonował fanów piłki nożnej. Podczas spotkania o swoich... [More...]

Szkolna Olimpiada Sportowa

Szkolna Olimpiada Sportowa

Szkolna Olimpiada Sportowa to coroczne spotkanie uczniów, którzy radośnie rywalizują na sali gimnastycznej ze sobą i swoimi słabościami. Sportowcyzdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. W sposób naturalny wzrasta w nich poczucie własnej wartości, uczą się również funkcjonowania w grupie. A zdobyte medale dają wiele dumy i radości.   [More...]

Mikołaj… na sportowo!

Mikołaj… na sportowo!

Tuż przed Świętami spotkała nas miła niespodzianka. Nasza współpraca z Fundacją „Zostań Mistrzem” zaowocowała nabyciem nowego sprzętu sportowego dla szkoły oraz pięknej choinki z napoi izotonicznych OSHEE. Przybył do nas Mikołaj z prezentami. Odwzajemniliśmy się pięknym występem artystycznym. Składamy wielkie podziękowania Panu Prezesowi Fundacji „Zostań Mistrzem” Janowi Ciepieli, firmie... [More...]

Rozgrywki Ringo w Wieliczce

Rozgrywki Ringo w Wieliczce

W dniu 26 listopada br. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w rozgrywkach Ringo. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół im. Brata Alberta Kosiby w Wieliczce. Na zaproszenie odpowiedzieli gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej. Wśród uczestników znaleźli się również podopieczni SOSW nr 3 z ul. Praskiej oraz SOSW nr 6 z ul. Niecałej. Gra w Ringo wymaga sporej sprawności... [More...]

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Kreglarstwie

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Kreglarstwie

Reprezentanci małopolski 19 listopada pojechali do Lubina na Ogólnopolskie Mistrzostwa w Kreglarstwie. Na miejscu było 10 najlepszych drużyn z Polski. W pierwszym dniu odbyły zawody w kręglach klasycznych oraz oglądanie meczu siatkówki drużyny z Lubina z Kielcami, w drugim dniu przeprowadzono zawody w bowlingu. Łatwo nie było…  gospodarze byli bardzo gościnni, ale pierwszego miejsca nie chcieli oddać i na... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem