Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Kwalifikacje do Mistrzostw Polski w piłce nożnej

Kwalifikacje do Mistrzostw Polski w piłce nożnej

Początek września to nie tylko początek roku szkolnego oznaczający wznowienie nauki dla uczniów naszej szkoły. To również początek nowego cyklu zawodów dla najlepszych naszych sportowców. Rywalizacja organizowana przez MSSS Sprawni-Razem rozpoczęła się od turniejów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski w piłce nożnej chłopców do lat 16 oraz dziewcząt bez ograniczeń wiekowych. 10... [More...]

Sportowe wakacje uczniów w Dźwirzynie

Sportowe wakacje uczniów w Dźwirzynie

Jak co roku w czasie wakacji Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe "Sprawni- Razem", zorganizowało obóz sportowy. Wśród 35 uczestników było 16 uczniów z naszej szkoły. W tym roku od 27 czerwca do 7 lipca byliśmy nad Bałtykiem w Ośrodku REJAL w Dźwirzynie koło Kołobrzegu. Dla wielu uczestników obozu, był to pierwszy wyjazd nad morze. Mieliśmy możliwość kontynuowania... [More...]

"Aktywni fizycznie - możemy więcej!"

W ostatnim tygodniu roku szkolnego wszyscy uczniowie naszej szkoły byli bardzo aktywni fizycznie. Wychowankowie realizowali projekt edukacyjny "Aktywni fizycznie - możemy więcej!". Było to podsumowanie wiadomości, umiejętności i postaw nabytych w roku szkolnym 2014/2015. Uczniowie Szkoły Podstawowej poznali place zabaw w okolicy szkoły, gdzie można spędzać czas wolny, Gimnazjum - Park Jordana łącznie z jego historią,... [More...]

„Trening z Mistrzem”  Marcinem Urbasiem

„Trening z Mistrzem” Marcinem Urbasiem

W czerwcu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w kolejnym spotkaniu z Mistrzem zorganizowanym przez Fundację „Zostań Mistrzem”. Tym razem podziwialiśmy i trenowaliśmy z lekkoatletą Marcinem Urbasiem, medalistą Mistrzostw Europy  w biegu na 200 m. Ustanowił on rekord Polski na 200 m zarówno na otwartym stadionie (19,98 s. na Mistrzostwach Świata w Sewilli 1999, jest drugim w historii białym... [More...]

Osiągnięcia uczniów w zawodach lekkoatletycznych

Osiągnięcia uczniów w zawodach...

Nie na darmo lekka atletyka jest nazywana „Królową Sportu”. Jest to dyscyplina, która swoją uniwersalnością  i dostępnością obejmuje szerokie grono dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasi uczniowie rywalizują ze swoimi rówieśnikami na kilku poziomach. Na stadionie MOS Wschód, najmłodsi uczniowie kl. IV - VI szkoły podstawowej wzięli udział w Wojewódzkim 4-boju zorganizowanym... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem