Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Turniej Futsalu

Turniej Futsalu

Piłka nożna ma wiele odmian. Jedną z nich jest FUTSAL - gra na hali, specjalną słabo odbijającą się piłką numer cztery. Drużyna składa się z czterech zawodników w polu i bramkarza. Jesienią wzięliśmy udział w Mistrzostwach Województwa w Myślenicach. W skład reprezentacji naszej szkoły weszli: Paweł Nowak, Krystian Wykurz, Adam Florczyk- bramkarz, Paweł Gajoch, Kamil Trepa, Albert Mróz, Patryk... [More...]

Ogólnopolskie Biegi Przełajowe

Ogólnopolskie Biegi Przełajowe

W październiku uczniowie naszej szkoły Paweł Nowak i Karol Potęga weszli w skład reprezentacji województwa małopolskiego i uczestniczyli w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych "Sprawni-Razem" w Arturówku koło Łodzi. Na pięknie położonych terenach do rywalizacji stanęli zawodnicy z 11 województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, lubelskiego,... [More...]

Projekt „Aktywność fizyczna ucznia to zdrowie dla całej Rodziny”

Projekt „Aktywność fizyczna ucznia to zdrowie...

Podczas gdy jesienna aura coraz bardziej zaznacza swoją obecność w  okolicy naszej szkoły, uczniowie korzystając ze słonecznych dni promują dbałość o zdrowie poprzez aktywność fizyczną. 8 października na szkolnych obiektach sportowych uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w imprezie rekreacyjno – sportowej pt. „Aktywność fizyczna ucznia to zdrowie dla... [More...]

Biegi przełajowe w Szymbarku

Biegi przełajowe w Szymbarku

30 września grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Wojewódzkich Biegach Przełajowych zorganizowanych w Szymbarku. Już we wtorek wspólnie z grupą z SOSW nr 6, pojechaliśmy pociągiem do Stróży, gdzie czekał na nas autobus, który zawiózł nas do Szymbarku. W Ośrodku "Willa Perełka" mieliśmy kolację, nocleg i śniadanie. Jeszcze wieczorem zobaczyliśmy "Przystanek... [More...]

Kwalifikacje do Mistrzostw Polski w piłce nożnej

Kwalifikacje do Mistrzostw Polski w piłce nożnej

Początek września to nie tylko początek roku szkolnego oznaczający wznowienie nauki dla uczniów naszej szkoły. To również początek nowego cyklu zawodów dla najlepszych naszych sportowców. Rywalizacja organizowana przez MSSS Sprawni-Razem rozpoczęła się od turniejów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski w piłce nożnej chłopców do lat 16 oraz dziewcząt bez ograniczeń wiekowych. 10... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem