Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Spartakiada Krakowskich Gimnazjów

Spartakiada Krakowskich Gimnazjów

Po kilku intensywnych treningach przygotowujących do zawodów uczniowie kl. I a i III a gimnazjum wzięli udział w Spartakiadzie Krakowskich Gimnazjów „ZDROWO-SPORTOWO-RAZEM” zorganizowanej przez PSON 7 października. Podczas rywalizacji indywidualnej i zespołowej młodzież musiała się wykazać zręcznością, skocznością, siłą, celnością oraz szybkością. Zdobywaliśmy punkty, które po... [More...]

Jesienne Ogólnopolskie Biegi Przełajowe w Łodzi

Jesienne Ogólnopolskie Biegi Przełajowe w Łodzi

Z wielką radością biegamy w różnych miejscach Polski. Biegaliśmy między innymi w Chrzanowie, a 4 października rywalizowaliśmy na pięknych trasach biegowych na terenie OSiR w Łodzi Arturówku. Odbyły się tam Jesienne Ogólnopolskie Biegi Przełajowe SPRAWNI-RAZEM. W pięknej jesiennej aurze, na dystansie 1500 m wysokie V miejsce zajęła Klaudia Cinal. W grupie młodszych dziewcząt Gabrysia Stanek była... [More...]

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej

27 września w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) - 550 km od Krakowa - odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Chłopców do lat 16 "SPRAWNI-RAZEM". Na boiskach Centrum Rekreacyjno-Sportowego na obrzeżach miasta, po bardzo wyrównanych meczach rozgrywanych systemem „każdy z każdym” reprezentacja województwa małopolskiego, w składzie której byli uczniowie naszej szkoły... [More...]

Biegi przełajowe

Biegi przełajowe

24 września w Chrzanowie wzięliśmy udział w Wojewódzkich Biegach Przełajowych zorganizowanych przez SOSW w Chrzanowie oraz MSSS "Sprawni-Razem". Na pięknych leśnych trasach nad jeziorem Chechło biegacze rywalizowali w czterech kategoriach. Na dystansie 1200 m wśród dziewcząt szóste miejsce zajęła Gabrysia Stanek, dziewiąte miejsce Emilia Gierałt z kl. IV a dwunaste najmłodsza uczestniczka... [More...]

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt

Po raz kolejny na obiektach J&J Sport Center w Skotnikach odbył sie Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Po bardzo wyrównanych meczach reprezentacja województwa małopolskiego, w skład której weszły 3 uczennice naszej szkoły (Klaudia Cinal, Aleksandra Jędrzejak, Gabriela Stanek), wywalczyła I miejsce. Złote medale wywalczyła... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem