Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Mistrzostwa Polski w narciarstwie

Mistrzostwa Polski w narciarstwie

Mistrzostwa Polski SPRAWNI-RAZEM to zawody mające na celu popularyzację narciarstwa wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, selekcję uzdolnionej młodzieży i wyłonienie kandydatów do szkolenia centralnego. Docelowo są etapem na drodze prowadzącej do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich.  W tym roku od 7do 9 marca na stoku Suche Ski w rywalizacji sportowej wzięli udział uczniowie naszej... [More...]

Mistrzostwa Województwa w Tenisie Stołowym

Mistrzostwa Województwa w Tenisie Stołowym

21 lutego w Chrzanowie odbyły sie Mistrzostwa Województwa w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Ada Czekaj, Emilia Gierałt (Szkoła Podstawowa), Kuba Czekaj, Kamil Trepa (Gimnazjum), Dominik Piskorz ( Szkoła Zawodowa). Po bardzo zaciętych meczach w czterech  kategoriach wiekowych najlepsza okazała się Ada zajmując czwarte miejsce wśród dziewcząt, a Kamil piąte wśród chłopców... [More...]

Wojewódzki Turniej Futsalu

Wojewódzki Turniej Futsalu

W piątek w hali myślenickiego Ośrodka Sportu odbył się Wojewódzki Turniej Futsalu Uczniów Szkół Specjalnych .Reprezentacja naszej szkoły zajęła V miejsce. Gratulujemy!       [More...]

II Turniej RINGO

II Turniej RINGO

Reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w II Turnieju RINGO w Wieliczce. Oprócz naszych podopiecznych oraz gospodarzy na terenie Kampusu Wielickiego gościły reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjalnych: SOSW nr 3 z ul. Praskiej oraz SOSW nr 6 z ul. Niecałej. Mecze odbywały się systemem każdy z każdym, wszystkie zespoły miały szansę skonfrontowania swoich umiejętności w bezpośredniej walce.... [More...]

Srebrny medal Mistrzostw Polski

Srebrny medal Mistrzostw Polski

29 października reprezentacja województwa małopolskiego w piłce ręcznej zdobyła srebrny medal podczas Finału Mistrzostw Polski „Sprawni-Razem”, który rozegrany został w Obornikach Śląskich (województwo dolnośląskie). W składzie drużyny małopolskiej znaleźli się uczniowie naszej szkoły (Patryk Pawłowski, Paweł Nowak, Adrian Sudyka , Patryk Kutermak oraz absolwent Bartosz Zasada). Drużyną... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem