Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego w Chrzanowie

Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego w Chrzanowie

8 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Wojewódzkim Turnieju Tenisa Stołowego w Chrzanowie. W rywalizacji na bardzo wysokim poziomie uczestniczyło 52 zawodniczek i zawodników z 10 szkół i ośrodków kształcenia specjalnego z Małopolski. Bardzo dobrze wystąpiła Ewelina Szopa z kl. II c ZSZ zajmując IV miejsce w kategorii dziewcząt starszych. V miejsce wśród dziewcząt młodszych zajęła... [More...]

Ogólnopolskie zawody w biegach narciarskich i slalomie gigancie

Ogólnopolskie zawody w biegach narciarskich i...

16-18 grudzień to był czas narciarstwa w Zakopanem. Wzięliśmy udział w Ogólnopolskich zawodach w biegach narciarskich oraz w slalomie gigancie "Sprawni-Razem". Mimo, że śniegu w Krakowie nie było widać, w stolicy Tatr mogliśmy biegać i szusować na nartach. Pod Krokwią w biegu na dystansie 1 km w kategorii chłopców młodszych brązowy medal wywalczył uczeń z naszego gimnazjum Patryk, a w kategorii kobiet... [More...]

"ZGRAJMY SIĘ" – turniej koszykówki

Sportowcy naszego Gimnazjum nr 71 nie próżnują. 4 listopada po wielu godzinach zajęć fakultetu z koszykówki zarówno na nowym boisku szkolnym, jak i w sali gimnastycznej, sprawdzili swoje umiejętności podczas Turnieju koszykówki "ZGRAJMY SIĘ" zorganizowanym przez SOSW w Skawinie w hali LO. W składzie drużyny znaleźli się uczniowie i uczennice z kl. 1 a, 2 a, 2 b, 3 a i 3 b (12... [More...]

Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej w Obornikach Śląskich

Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej w...

Piłka ręczna jeszcze nie jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w naszej szkole… Jednak są uzdolnieni ruchowo uczniowie, którzy wzmocnili drużynę Małopolski podczas Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Sprawni-Razem" w Obornikach Śląskich 23 października 2014 r. Nasi uczniowie Krystian Wykurz i Paweł Nowak wspólnie z kolegami ze Szkoły Zawodowej... [More...]

Spartakiada Krakowskich Gimnazjów

Spartakiada Krakowskich Gimnazjów

Po kilku intensywnych treningach przygotowujących do zawodów uczniowie kl. I a i III a gimnazjum wzięli udział w Spartakiadzie Krakowskich Gimnazjów „ZDROWO-SPORTOWO-RAZEM” zorganizowanej przez PSON 7 października. Podczas rywalizacji indywidualnej i zespołowej młodzież musiała się wykazać zręcznością, skocznością, siłą, celnością oraz szybkością. Zdobywaliśmy punkty, które po... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem