Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Sprawni-Razem” założone zostało w 2008 roku przez nauczycieli szkół kształcenia specjalnego. Jest kontynuacją Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI RAZEM”, członka Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które działa od roku 1993, a w Naszej szkole od 1998 r.

Pomimo zmiany organizacyjnej ciągłość pracy na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną została zachowana i jest dalej rozwijana.
 


Celem Stowarzyszenia jest:

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.

Propagowanie i popieranie rożnych form rehabilitacji i rekreacji ruchowej na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych up. umysłowo w stopniu lekkim.

Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz poszanowania upośledzonych umysłowo oraz ich integracji ze społeczeństwem.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1. Organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób z upośledzeniem umysłowym.

2. Organizowanie współzawodnictwa sportowego oraz szkolenie zawodników.

3. Organizowanie mistrzostw kraju, województwa w dyscyplinach objętych programem (INAS –FID) – piłka nożna, koszykówka, lekka atletyka, tenis stołowy, narciarstwo, pływanie, biegi przełajowe.

4. Utrzymywanie kontaktów sportowych z odpowiednimi organizacjami w kraju i zagranica.

5. Pozyskiwanie środków finansowych dla prowadzenia działalności statutowej.

6. Organizowanie systematycznego szkolenia uczniów i absolwentów szkół specjalnych w/w dyscyplinach sportu, tworzenie tzw. warunków szkolenia.

7. Organizowanie zimowego i letniego wypoczynku uczniów „Sportowe Wakacje”

 

W praktyce prowadzimy zajęcia treningowe w poszczególnych dyscyplinach sportu (patrz pkt 3) jako uzupełnienie  szkolnych zajęć sportowo- rekreacyjnych . Następnie organizując zawody o randze Mistrzostw Województwa, wybieramy najlepszych, którzy reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski. Stowarzyszenie skupia w swej działalności 32 placówki specjalne z terenu całego woj. małopolskiego.

Siedziba MSSS „Sprawni -Razem” znajduje się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie oś. Sportowe 28

Prowadzimy działalność w następujących sekcjach sportowych:

·      narciarstwo biegowe i zjazdowe

·      piłka nożna chłopców i dziewcząt

·      koszykówka dziewcząt i chłopców 

·      biegi przełajowe

·      tenis stołowy

·      pływanie

·      lekka atletyka

·      gry i zabawy rekreacyjne (dwa ognie, wyścigi rzędów)

W w/w dyscyplinach sportowych organizujemy mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

Uczniowie i absolwenci Naszej szkoły biorą czynny udział w realizacji celów Stowarzyszenia osiągając znaczące sukcesy sportowe.

Imprezy odbywają się dzięki wsparciu firm: Tekst – Ewa GaworAktualności

Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej w Skotnikach

Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej w Skotnikach

Po raz kolejny rywalizowaliśmy na sportowo podczas Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej w JJ Center w Skotnikach. Wywalczyliśmy 4. miejsce. Bardzo zacięte mecze kończyły się różnicą jednej bramki - dla nas lub dla przeciwnika. Dobrą grę oraz indywidualne umiejętności zostały zauważone przez trenera kadry Małopolski. Są następcy medalistów z Mistrzostw Świata z Brazylii. Reprezentacja naszej szkoły... [More...]

Turniej piłki nożnej

Turniej piłki nożnej

Aktywność ruchowa i rywalizacja sportowa obecna jest wśród wszystkich uczniów naszej szkoły. Tuż po przerwie świątecznej w hali Ośrodka Com Com Zone odbył  się turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców młodszych. Wielką przyjemność sprawił wszystkim uczniom ruch oraz sportowa rywalizacja… aż do ostatniej minuty, do ostatniego gwizdka. Po zaciętej walce na boisku drużyna dziewcząt... [More...]

Biegi przełajowe w Nowym Targu

Biegi przełajowe w Nowym Targu

W górach jeszcze śnieg, a my już biegamy w Nowym Targu. Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła zawodnikom, którzy rywalizowali nad Dunajcem 25 marca, podczas Wojewódzkich Biegów Przełajowych o Puchar Starosty miasta Nowy Targ. Podczas imprezy wyłoniona została kadra na Mistrzostwa Polski „Sprawni-Razem” w biegach przełajowych w Ostrzeszowie. W kategorii kobiet III miejsce zajęła Kasia... [More...]

Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego w Ciechanowie

Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego w...

20-22 marca to czas, który ekipa tenisistów stołowych spędziła w Ciechanowie na Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego "Sprawni-Razem". W skład reprezentacji woj. małopolskiego weszli uczniowie naszej szkoły: Patryk Pawłowski, Kamil Trepa, Ewelina Bogucka i Ewelina Szopa. Rywalizacja sportowa była bardzo zacięta i na wysokim poziomie. Walczono o każdy punkt i jak najlepsze miejsce. Turniej wygrał... [More...]

Trening z Gwiazdą Sportu

Trening z Gwiazdą Sportu

Nasza współpraca z Fundacją Zostań Mistrzem umożliwiła najmłodszym sportowcom spotkanie z Gwiazdą Sportu w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Krakowie. W piątek 20 marca wzięliśmy udział razem z około setką innych, młodych uczniów - sportowców w treningu z Sylwestrem Bednarkiem - brązowym medalistą Mistrzostw Świata w skoku wzwyż. Był ruch, integracja, pamiątkowe zdjęcia, wpisy do księgi oraz... [More...]

Wszystkie imprezy - Sprawni Razem