Dzień Edukacji Narodowej 2019

Dnia 18. października w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej zwanego Dniem Nauczyciela . Taki termin spowodowany był faktem, że 14 października, kiedy kalendarzowo wypada to święto w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się uroczysta gala z okazji 60-lecia Jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia nowego sztandaru, który szkoła otrzymała właśnie z okazji tego jubileuszu. Następnie miało miejsce ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej, szkoły przysposabiającej do pracy i szkoły branżowej. Potem głos zabrał p. dyrektor Stanisław Wydra, który przekazał nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli. Specjalne nagrody od prezydenta Krakowa p. Jacka Majchrowskiego otrzymali: p. Bernard Łach i p. Katarzyna Kusion.
P. dyrektor przypomniał również, że w czasie uroczystej gali statuetki „Gregorka” otrzymali również następujący nauczyciele: p. Jadwiga Kozera, p. Bożena Kodź, p. Dorota Żurek-Krowiak, p. Maria Pietracha oraz p. Ewa Kruc. Następnie wyróżnionych zostało kilkunastu kolejnych nauczycieli i pracowników ZSS nr 14.
Po oficjalnej części mogliśmy obejrzeć kulisy sesji zdjęciowej i powstawania kalendarza „Tacy Sami”, gdzie modelami byli nasi uczniowie. Później odbyła się prezentacja wszystkich klas pierwszych – ich uczniowie przedstawili się w obecności całej społeczności szkolnej. Następnie, w krótkiej części artystycznej uczniowie podziękowali nauczycielom za swoje zaangażowanie i pracę, odśpiewano gromkie „Sto lat”, a finałowym akordem tej uroczystości było odtworzenie występu Patryka Miklasa, który w czasie jubileuszowej gali w Teatrze Słowackiego zaśpiewał piosenkę „Swój czas”.
W czasie tej uroczystości nie mogło również zabraknąć duchowego wymiaru i o godzinie 12.00 w kościele księży pallotynów rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył bp Janusz Mastalski. Ksiądz biskup w połowie września gościł w naszej szkole i z uśmiechem wspominał te chwilę. W swoim kazaniu podkreślał znaczenie radości, nadziei, pracowitości, a przede wszystkim modlitwy i oddaniu swoich trudów Panu Bogu. Hierarcha złożył także życzenia nauczycielom, a pod koniec Mszy dokonał poświęcenia nowego sztandaru Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie.